HR

Корпоративна культура

Корпоративна культура — неоціненний ресурс організації. Вона є найпотужнішим засобом управління і незамінним маркетинговим інструментом.

Існує безліч визначень, що таке корпоративна культура. Для нашої статті найбільш підхожим є визначення, що корпоративна культура — це модель поведінки, набута організацією в процесі її адаптації до зовнішнього середовища.

Перш ніж перейти до розбору, з чого складається корпоративна культура, розвіємо міфи, які виникли навколо неї.

Міф перший

Корпоративна культура — це корпоративи, тимбілдинг, пікніки й т. д. Цей міф найбільш поширений, і частіше за все при завданні підняти корпоративний дух компанії закладають дії, пов’язані з походом на вилазку колективом. Це не так.

Міф другий

Другий міф — “у нас немає корпоративної культури”. Він виникає на базі першого міфу, коли корпоративну культуру асоціюють тільки з івентами або символікою компанії.

Міф третій

Корпоративна культура — це “промивання мізків співробітникам”. Таке помилкове судження виникає тоді, коли співробітники в компанію потрапляють через погано організовану систему найму. Ті люди, які не поділяють цінності і не відповідають культурі організації.

Міф четвертий

Корпоративну культуру створюють HR. HR створюють інструменти, які підтримують, розвивають або трансформують культуру компанії. Формують корпоративну культуру батьки-засновники. Наш досвід показує, що будь-яка організація — це віддзеркалення її засновника. Безумовно, ступінь впливу залежить від масштабу бізнесу: чим менша організація, тим сильніший вплив її засновника на культуру. Відповідно, чим більша компанія, тим більше субкультур в ній існує.

Міф п’ятий

Можна мати кілька різних корпоративних культур: одну для клієнтів, іншу для співробітників, третю для партнерів. Це хибне уявлення. Якщо ви демонструєте приязність клієнтам, проте при цьому не поважаєте свій персонал, з першою метою нічого не вийде. Тільки вдоволений персонал може задовольнити клієнтів.

Міф шостий

Він говорить, що існують “погані” і “хороші” корпоративні культури. Таких критеріїв не буває. Є культури, які допомагають досягати мети або навпаки.

Корпоративна культура складається з кількох елементів.

  • Перший елемент — це цінності, те, що допомагає компанії відрізнити “погане” від “хорошого”, “свого” від “чужого”.
  • Другий елемент — це принципи управління, те, на підставі чого компанія ухвалює рішення, вирішує конфлікти, те, як функціонують соціальні ліфти, модель лідерства і т. д.
  • Третій елемент — це ключова експертиза, або професійні компетенції, які створюють цінність для клієнта.
  • Четвертий елемент — це кодекс поведінки, який формується на базі всього перерахованого вище. Це своєрідна конституція організації.

Розглядаючи поняття корпоративної культури, важливо відзначити її рівні. Традиційно їх виділяють три. Перший — поверхневий. Це все те, що одразу зчитують новачки, коли приходять в організацію. Це офіс, комунікації, форма звернення один до одного, корпоративна символіка та ін. Наступний рівень — це корпоративна філософія: бачення, місія, цінності.
І останній, так званий глибинний рівень — це базові установки та переконання тих, хто стоїть біля джерел компанії.

Тільки знання всіх рівнів дає розуміння, чому трансформація культури на першому і другому малоефективна і формальна. Зміна культури відбувається тільки тоді, коли власники змінюють свою поведінку й установки, а не коли відбувається апгрейд офісу або корпоративної філософії на папері. Справжня трансформація, або зміна
культури, — це тривалий і болісний процес. І, перш ніж запускати його, необхідно глибоко продумати це питання. Тому що міняти себе — найскладніше завдання з усіх можливих.

Вернуться к списку