Повністю заповнений штат працівників зовсім не означає, що команда працює ефективно. Часто рекрутери вихваляються тим, що у них всі позиції в штатному розписі укомплектовані і їх робота виконана на 100%. Якщо розглядати роботу рекрутера, як людини, що заповнює дірки в штатному розкладі людьми, тоді твердження про те, що він відмінно попрацював, справедливе.
Але для власника бізнесу найбільш важливим є не те, скільки людей працює в компанії, а те, яка від них користь. У мережі часто можна зустріти історії про те, що хтось звільнив 30% штату, а результати компанії не змінилися. Такі новини, з одного боку веселять і зацікавлюють, а з іншого – змушують задуматися: а що, якщо в моєму бізнесі ситуація аналогічна, а я про це не знаю?
Те, що в компанії укомплектований штат працівників, не означає, що команда працює ефективно.
Для розвинутих компаній характерні часті внутрішні ротації працівників: підвищення, зниження, звільнення, набір і т. д. Це дозволяє компанії стрімко розвиватися. Хтось переріс свою посаду і йому потрібно дати шанс проявити себе на вищому рівні. Хтось системно не справляється зі своїми обов’язками, і потрібно вирішити, навчати співробітника або звільняти. Хтось працює “за своїми правилами”, і потрібно прийняти рішення, адаптувати його до нових правил, або краще запропонувати йому реалізувати свій потенціал в іншій компанії.
Всі ці питання регулярно постають перед керівниками й власниками бізнесу. Для того, щоб якісно приймати рішення щодо персоналу, власнику потрібно спиратися на факти.
Для цього існують інструменти атестації персоналу, що дозволяють в залежності від запиту відповісти на те чи інше запитання. Набагато складніше, коли власнику до кінця невідомо, хто працює добре, а хто ні. Чий потенціал реалізується на повну, а хто вже перевищив ліміти своїх компетенцій.
Найчастіше це відбувається, коли відсутня налагоджена система збору даних про співробітників та їх результати. Для цього застосовується оптимізація штату з метою або вивільнення коштів з бюджету на персонал без зниження ефективності (звільнили частину команди – результат не змінився), або оптимізація штату з метою підвищення командної результативності (ефективні ротації й делегування).
За якими показниками ефективності ми визначаємо, що штат працює оптимально:
- Частка реалізації потенціалу співробітників. Розраховується як співвідношення кількості співробітників з реалізованим потенціалом (ті, у кого немає в арсеналі компетенцій, які не реалізуються в компанії) до загальної кількості співробітників.
- Частка співробітників, які відповідають професійним компетенціям. Розраховується як співвідношення кількості співробітників, які успішно пройшли професійну атестацію, до загальної кількості співробітників.
- Ефективність штату. Розраховується як співвідношення прибутку, що генерується компанією в місяць, до кількості відпрацьованих людино-годин на місяць.
- Рентабельність утримання співробітників. Розраховується як співвідношення витрат на утримання одного співробітника в місяць (система компенсацій і пільг, сукупної винагороди, програм лояльності) до ефективності штату, помноженої на середню кількість відпрацьованих годин на місяць на одну людину.